Rozhovor pro Spaceboss.net

14. 5. 2002 spaceboss.net

1. Jak si vůbec přišel na to stát se djem ?

Asi kolem roku 1989 jsem začal bývat pečený-vařený v jednom brněnském klubu, spíš takové menší diskotéce. Hudba se tam prakticky jen "pouštěla" z kazet a z výběrů CD. Po určité době mě majitel klubu oslovil s tím, že když jsem tam stejně pořád a hudbu znám, zda bych nechtěl dělat DJe. Zkusil jsem to a dopadlo to tak, jak je vidět dnes.

2. Jaké jsou tvoje vzpomínky na první veřejné vystoupení ?

To právě bylo v tom již zmíněném klubu - vzpomínám si hlavně na celý týden tréninku po večerech - nikdy jsem nic takového nedělal a musel jsem se rychle seznámit s obsahem všech disků a nacvičit si aspoň nějaký způsob "pouštění". Pak před lidmi naostro to bylo celkem vphodě, hlavně proto, že jsme se vzájemně znali. Postupem času si mě ale začali dobírat skuteční DJové, co do klubu občas nad ránem po práci zavítali - že jsem jen pouštěč cédéček a neumím mixovat. To mě dost štvalo - veškeré usílí jsem pak věnoval zjišťování informací o mixování. Díky řadě ochotných DJů, kterým jsem dodnes vděčný za to, co pro mě udělali, dnes myslím můžu říct, že umím mixovat.

3. Co si myslíš o pozici trance music v Čechách?

V diskotéce ti řeknou, že hraješ moc tvrdě, že je to hudba na párty. V undergroundovém doupěti ti řeknou, že je to moc sladký, komerční a mám s tím jít do nějaké diskošky. Vyloženě klub pro trance proto je obtížné najít. Řada lidí, pro které je všudeseroztahující techno příliš tvrdé a monotónní, raději chodí do diskotéky - tam ovšem jim DJ těžko může nabídnout jakostní hudbu, takže ti lidé kolikrát ani nevědí, že existuje také "něco mezi", kam bych asi trance zařadil. Jediným povzbuzením, když hraji v diskotéce (ve které mám ovšem možnost a i podporu majitele pro hraní trance) je, že mě sem-tam některý návštěvník pochválí, že už dlouho něco takového hledal, případně, když přijdou lidi, co šli původně na techno do jiného klubu ale nakonec zůstali a řeknou něco jako: "Ten tvůj trance je taková droga bez drogy".

4. V současné době hraješ trance, myslíš si, že se to časem změní a přejdeš na nějaký jiný styl?

Neřekl bych, trance se mě drží už tak od roku 1996 a nepolevuje to - pravda je, že trance sám se vyvíjí a vznikají různé odnože. Goa a psy trance mě zatím příliš neoslovuje, zato se mi líbí, když jsou ve skladbě zakomponovány prvky techna, které jsou ale zjemněny trance melodií, případně nepříliš přeslazeným vokálem.

5. Co si rád poslechneš v soukromí?

V soukromí už skoro neposlouchám nic - jsem akustický maniak, a když si to nemůžu pořádně "osolit", raději si pustím televizi. Pokud si ale můžu vybrat, pak kromě trance mám rád i takové věci jako Enya, varhanní koncerty (Bach), panovu flétnu (Richard Ball, Martin Čech). Na party mám rád trance, techno ale i house, dokonce, když je dobrý DJ, spolknu i černou muziku.

6. Co všecho musí člověk udělat pro to, aby se z něj stal úspěšný dj?

Haha - to nevím. Až budu úspěšný DJ, povím ti to :) Já osobně jsem se už vyhrabal z toho počátku v diskotékách, kdy se člověk potřebuje prosadit a musí třeba hrát i to co nechce - mám zcela jiné zaměstnání, práce DJe je pro mě koníček, a když kvůli tomu, že odmítnu zahrát Lunetic přijdu o angažmá a výdělek, nic se neděje. To je asi taková cesta DJe, který začíná v diskotéce. Řada DJů začíná a vlastně pokračuje v klubech a jejich cesta je odlišná. Znám ale několik DJů, kteří kvůli tomu, že jim lidi nechodili, když hráli trance, zcela rezignovali a začali hrát techno. To já nechci - buď budu hrát svůj styl, nebo budu raději v papučích se svým psem sedět u televize doma.

7. Tvoje top 10 všech dob?

Na toto fakt neodpovím - těch skladeb, které mám rád, je prostě spousta, a já neumím říct, která je první, pátá... Jako když mám chuť na řízek - knedlíky s jahodami nebudou lepší - druhý den to může být jiné a guláše budu na 14 dní přejezen. Zlomovou skladbou, kdy se ve mě po období Kotvaldů a Davidů, odboural odpor vůči zahraniční tvorbě stylu "duc-duc", byla Rhythm is a dancer (Snap), tak tu můžu ve všech podobách denně jako chleba, ale spíš tak na poslech. K věčně zeleným u mě patří takový já říkám "veselý trance" - například Gouryella - Tenshi (Transa mix), BT - Flaming June, ale i "zádumčivé" věci jako Jam & Spoon - Stella, Riva - Stringer. A víc už neprozradím :)

8. Mixuješ na cd-mechanice Pioneer, nekoukají na tebe kvůli tomu někteří kolegové z branže přes prsty?

Přes prsty na mě koukají všichni, co mě neslyšeli hrát a slyšeli, že mixuji z CD. Jakmile mě pak poznají osobně a slyší, jejich názor se změní - většinou na něco jako: "Hm, dobrý - ale stejně to budeš mít těžký se někde prosadit s CD". S PIONEERy jsem se velice skamarádil, mám je prostě v ruce a jde mi to s nimi. A vzhledem k tomu, že mám dost velkou zásobu hudby na CD a jsem holt odkojený diskotékami, vsadil jsem před časem na CD a držím se ho. Pro styl trance nejsou některé možnosti gramofonu důležité, jako třeba pro hip-hop, kde je scratching v reálním čase nutností. Pravda je, že technika CD playerů pro DJe se velice zdokonalila, a o posledním modelu PIONEER CDJ1000 (má scratching, reverse, pitch +/-32%) se už řada známých DJů vyjádřila, že je prostě skvělý. Smutným faktem je, že ti tzv. ostřílení DJs zpravidla vůbec neznají možnosti mixovacích CD playerů a domnívají se, že to je jen nějaký přehrávač, který má větší displej. Je to kult vinylu - i naprostý začátečník nasazený na nějaké megapárty na startup, kde horkotěžko srovná BPM tak, aby sedělo aspoň 5 vteřin, je jen proto, že pracuje s deskou, naprostý king proti komukoliv, kdo bezchybně mixuje z CD nebo i z PC třeba.

9. Co si myslíš o mixování na pc? Je plnohodnotné?

Spíše bych řekl mixování pomocí PC - PC musí nahrazovat zdroj signálu, přehrávač nebo třeba gramofon. Mixovat je nutné na klasickém mixpultu, ke kterému se výstup PC připojí. Skutečně klikání do šavlí a prvků mixpultu, který je vykleslen na monitoru, to nepovažuju za plnohodnotné mixování. Existují ale už i externí ovladače, které z PC udělají plnohodnotný přehrávač i s mixpultem, to si myslím je velmi dobré a vidím v tom budoucnost. Sám PC nepoužívám, mám svoje PIONEERy a v době, kdy jsem to na PC zkoušel, byly mixovací softwary málo stabilní a byly to spíše takové hračky.

10. Jaký máš názor na mp3? Nelikviduje podle tebe hudbu? Každý si přece může stáhnout prakticky jakoukoliv skladbu, set, desku z internetu..

No zastáncem petice podepsané Danem Bártou a Lucií Bílou a jinými "umělci" opravdu nejsem. Je to jen otázkou času, kdy se vyřeší způsoby placení autorům za jejich dílo. Ono to není ani tak o autorech, ale o celé mašinérii, která se z vydání nosiče živí. Například OSA je schopná vydat na CD, které si sám vypálíš z internetu, certifikát o tom, že jsi zaplatil autorský honorář. Zjišťoval jsem to asi před rokem a takové vypálené CD by se dalo zlegalizovat v rozmezí 150-250,-. Bohužel zde máme různé IFPI a Intergramy, asociace výrobců nosičů, které prostě nedovolí, aby jim někdo bral jejich monopolní právo vyrábět drahé výlisky, na kterých se pěkně napakují. Navíc relativní cena CD či vinylu oproti ostatním evropským zemím je vzhledem k našim výdělkům někdy až 10x vyšší - a kupujte to pak, když to můžete ztáhnout.

11. Jaké hodnoty jsou pro tebe v životě nejdůležitější?

To nemám moc rád tuto otázku teda... Nejdůležitější pro mě je seberealizace, uplatnění se v tom, co mě baví, stále se zdokonalovat. Nechci hromadit hmotné statky, vpodstatě mně stačí můj skromný byt se psem, muzikou a hrnkem na kafe. Ideálem, který asi těžko půjde uskutečnit, by pro mě byl menší rodinný domek s pár přáteli, se spolehlivými lidmi, s kterými by mi bylo dobře. Heterosexuální model manželství ve dvou neuznávám, to není nic pro mě - proto ta větší skupina lidí v tom domku. Přátelé jsou moc důležití pro mě - a ostatně, kamarád taky rád, že... Navíc sexu nepřikládám větší význam, než si skutečně zaslouží, je to pro mě pouze zábava. Už jsem byl několikrát na určitou dobu v nemocnici - a tam si člověk uvědomí mnohem intezivněji svoje priority: nebýt namyšlený a mnohem víc sledovat a respektovat svoje okolí.

12. Nedávnou si v Brně pořádal trance party, můžeme se v nebližší době těšit na něco podobného?

Úspěch té akce nebyl až takový, jak jsem předpokládal. Ale nesmíme klopit hlavu - bude líp. Navázal jsem spolupráci s dalšími kluby a snad se mi podaří prosadit 1-2 večery měsíčně ve stylu trance. Propagaci a organizaci ale raději ponechám na zkušených manažerech klubů - trance komunita, která se krystalizuje na českém a slovenském internetu zatím zdá se nemá dost důvěry a chuti se sjíždět zdaleka na trance party.

13. Uvažoval si někdy o komponování vlastních tracků?

Ne, to jsem rozhodně zavrhl - nechci se plést do něčeho co neumím. Osobně i pochybuji o svém hudebním sluchu - ze zpěvu jsem míval z milosti trojku. Mixování se mi daří, tomu rozumím - ale abych tvořil nějaké ukoptěné zpachtlané tracky, jakých jsou na netu ke ztažení tisíce, to nemám zapotřebí.

14. Máš nějaký opravdu humorný zážitek z nějaké svojí akce?

Vyloženě humorný ne - jsem dost detailista a maximum práce věnuji mixování. Párkrát se stalo, že začala zlobit technika (hrál jsem i na lodi, kde byly trvale potíže s napájením), ale to zas až tak humorné nebylo. Spíš byla řada trapasů - ať už mých nebo druhých účastníků akce. Možná tě pobaví, když si představíš, jak od 5 do 7 ráno lomcuji při mínus 20 stupních dveřmi naprosto zamrzlé staré škodovky 105S, abych se z Moravského Krumlova dostal domů. Nakonec jsem kdesi urval z plotu kus drátu a vloupal se do svého tehdejšího auta skrz okno zadních dveří.

15. Co bys pořál návštěvníkům spaceboss.net?

No hlavně aby se nebáli ostatním říkat, že mají rádi trance, i když předpokládají, že protistrana nebude chápat o co jde. Aby se měli rádi. Aby rozlišovali mezi drogami - hodit všechny do jednoho pytle se zfetovanými troskami z pervitinu jen kvůli tomu, že mají rádi cannabis, je škoda. Samozřejmě taky řadu dobrých článků na spaceboss.net.

Děkuji za rozhovor.

spaceboss